Nākamais Ričards Brensons un Stīvs Džobs – Toms Bārda

Vai jūs kādreiz esat domājuši, ka varētu izveidot paši savu biznesu neskatoties uz to, ka jūs vēl neesat pilngadīgs? Ja esat tad šis raksts būs piemērs tam kā to labāk sasniegt.
Tieši tāpēc mēs vēlējāmies jums pastāstīt par Tomu. Jau kopš pirmās klases viņš mācās Rīgas 64. vidusskolā. Tūlīt viņš ies jau 12. klasē. Toms ir ļoti aktīvs puisis, kurš līdz šim ir pamēģinājis ļoti daudz ko: hokeju, basketbolu, agresīvo skrituļošanu, golfu, peldēšanu, sporta vingrošanu, zīmēšanu, karatē, slēpošanu un snovošanu.

Taču visvairāk viņu aizrauj hokejs. Šogad pēc septiņu gadu ilga pārtraukuma viņš atsāka to spēlēt. Ziemā viņam patīk slēpot. Toms apbrīno „Apple” lietiņas, kā arī mūžībā aizgājušo Stīvu Džobsu. Vēl viens no viņa elkiem ir arī Ričards Brensons.
Pēc visa šī gara iepazīstināšanas apraksta var noprast, ka Toms ir visai aizņemts, taču viņam pietiek laika gan mācībām, gan savam uzņēmumam.

Pateicoties uzvarai SMU gadatirgū Toms dosies uz Rumāniju, kur no 19.-22. jūlijam norisināsies Eiropas SMU fināls.

1. Kad tev radās ideja par Easy Clean?

Jau vairākus gadus iepriekš esmu domājis, ka būtu forši uzsākt savu biznesu. Pirms mazāk kā 3 gadiem internetā uzzināju par tadu skolēnu mācību uzņēmumu (SMU). Aizgāju uz ievadsemināru par SMU un izdomāju, ka tā ir lieliska iespēja uzsākt savu biznesu ar mazāku risku.

SMU ir tas pats, kas reāls uzņēmums, bet vienīgā atšķirība ir tāda, ka nav jāmaksā nodokļī, ir iespējams vieglāk iegūt speciālista palīdzību un var piedalīties SMU gadatirgos, kur var pārdot savu produkciju. Veidojot savu biznesu kā skolēnu mācību uzņēmumu, tu arī sacenties ar citiem SMU un mācību gada beigās noskaidro uzvarētāju, kas tiek uz Eiropas finālu, kā arī saņem dažādas balvas.

Pēc ievadsemināra nebija idejas, ko varētu ražot vai kādu pakalpojumu varētu sniegt klientiem. Kaut kur ap 2010. gada ziemu radās ideja par kurjerdienestu mežaparkā, kas izvadātu bulciņas mežaparka iedzīvotājiem. Taču tā kā bija ziema un SMU var veidot tikai no oktrobra līdz maijam, tad izdomāju, ka būs par vēlu un atstāju šo ideju līdz nākamajam mācību gadam.

Vasarā kādu dienu, tīrot māju, ienāca prātā ideja par kaut kādu siksnu, kurā varētu salikt visas nepieciešamās lietas uzkopšanai, jo man sagadāja grūtības visu pārnesāt ar vienu piegājienu, kā arī citreiz aizmirsu kādu līdzekli kādā istabā un nācās skriet tam pakaļ no otra mājas gala. Sāku domāt par šo ideju, skicēju uz papīra, kā varētu izskatīties, rakstīju plusus/mīnusus šai idejai un nonācu pie šāda priekšauta.

Vairāk par Easy Clean šeit – http://www.easyclean.lv/

2. Kāpēc tieši priekšauti?

Ideja par priekšautiem vienkārši iešāvās prātā. Nebija tā, ka es speciāli domāju dažādus priekšautu veidus un izdomāju, ka šis varētu būt vislabākais. Tādēļ iesaku visiem darboties un nebūt bezdarbībā, jo tikai kaut ko darot iešaujas labas idejas galvā, kuras tāpat vien sēžot un domājot nevar izdomāt.

3. Vai tu pats māju uzkop ar Easy Clean?

Vienmēr pirms kaut ko jaunu uztaisa ir nepieciešams to izmēģināt. Iesākumā tīrīju māju ar prototipu, kuram nebija šāds audums kāds ir Easy Clean priekšautam, bet visas funkcijas veica, kā tagadējais priekšauts. Kad uzšuvām pirmo orģinālo priekšautu, to arī izmēģināju un ļoti patika (vēl jo projām patīk). Tad kad bija dažādi gadatirgi utt., jāatzīstās, ka tad gan neizmantoju savu priekšautu, jo negribējās nosmērēt un nosmērētu vilkt gadatirgos, bet tagad visi pasākumi saistībā ar SMU ir beigušies un katru reizi tīrot māju izmantoju Easy Clean priekšautu.

4. Kas ir bijis pats interesantākais ar ko tu esi sastapies veidojot Easy Clean? (nosauc kādas 2-3 lietas)

Hmm.. Tā grūti teikt. Man interesanti šķiet izdomāt, kā kas būs, tādēļ veidot pašu priekšautu bija ļoti interesanti. Pirmais gadatirgus arī bija satraukumiem bagāts. Kā jau vienmēr sāku darīt visu pēdējā mirklī un gatavošanās šim gadatirgum (Nacionālajam SMU Ziemassvētku gadatirgum) nebija izņēmums. 4 dienas pirms ši gadatirgus sāku domāt kāds izskatīsies stends un kas būs nepieciešams tajā. Izdomāju, ka kruti būtu, ja būtu banneris. Pa nakti meklēju izdevīgākos piedāvājumus, nākamajā dienā zvanījos uzņēmumiem, kas tos ražo, pasūtīju, tad radās problēmas ar kvalitāti. Bija nepieciešams domāt citu risinājumu utt. Tad izdomāju, ka viens no mārketinga elementiem varētu būt puzle, to vajadzēja uztaisīt, tad pasūtīt. Bukletus arī taisīju pēdējās trijās dienās. Tas viss, protams, notika pa nakti un mācību stundu laikā, bet bija ļoti aizraujoši un sajutos kā īsts uzņēmējs.

5. Kas ir tavs lielākais atbalsts šajā darbā? Ko par to saka draugi, vecāki?

Tā grūti teikt, kas ir lielākais atbalsts. Pats visu domāju, meklēju un cīnos. Daudz arī palīdz brālēna mamma, kurai pieder šūšanas kompānija “VIIK” un pie kuras arī šuju priekšautus. Viņa visu laiku uzmundrina. Tas ļoti palīdz. Vecāki bija priecīgi, ka kaut ko daru nevis bezjēdzīgi nosēžu pie datora, bet nu bija skeptiski un vēl jo projām ir.

Runājot par draugiem. Viņi apbrīno, ka taisu uzņēmumu un ka tik tālu esmu ticis. Vairāk jājautā viņiem, ko viņi domā par to visu 😀

6. Kas ir bijis negatīvākais, ko es dzirdējis par savu darbu? (arī 2-3 lietas)

Tā daudz negatīva neesmu dzirdējis. Visi apbrīno ideju par priekšautiem un jautā, kā izdomāju kaut ko tādu.

7. Cik ilgi tu vēl domā attīstīt Easy Clean un ko vēlāk, kad tu vēlēsies ko mainīt?

Domāju ar Junior Achievement Latvia (organizācija, kas rīko SMU) vienoties par Easy Clean turpmāko darbību un nelikvidēt to. Vēlētos strādāt pie Easy Clean vēl nākamo gadu un tad redzēs, vai dibināšu īsto uzņēmumu. Ir dažādas idejas, ko varētu vēl papildus ražot Easy Clean t.i. cita veida priekšautus utt. Esmu domājis par nosaukuma maiņu, kuru jūs iespējams dzirdēsiet pavisam drīz.

8. Ko tu vari ieteikt citiem jauniešiem, kas arī vēlas uzsākt savu biznesu, bet vēl nav īsti pārliecināti?

Pats galvenais, lai taisītu biznesu ir nepieciešama ideja. Ja ir ideja, tad vajag gribēšanu to īstenot un ja tas ir, tad tik uz priekšu. Ja Tev ir mērķis, tad ej uz to. Jo ja neapstāsies, tad agri vai vēlu sasniegsi to. Visvieglāk uzsākt biznesu, manuprāt, ir jaunības dullumā un naivumā. Daudzi, kas dzīvē kaut ko ir sasnieguši konkrētā jomā, to jau dara no bērnības. Tādēļ iesaku nevilcināties un rīkoties!

Ko tu vari pateikt par blogu un novēlēt mūsu lasītājiem?

Blogs ir ļoti izmainījies uz labo pusi salīdzinājumā kāds tas bija sākumā. Tas paliek aizvien interesantāks un baudāmāks. Bloga veidotājiem novēlu strauju attīstību, kā arī vairāk lasītāju. Visu cieņu jums. Lasītājiem novēlu sasniegt sev izvirzītos mērķus un nebaidīties no jauniem izaicinājumiem. Kā reiz Stīvs Džobss ir teicis savā slavenajā uzrunā Stendfordas universitātes apsolventiem: “Palieciet izsalkuši. Palieciet muļķīgi. Es sev to vienmēr esmu vēlējies. Un tagad, kad sākat savu dzīvi, es jums novēlu to pašu.”

Iedvesmojoši, ne tā? Jums priekšā ir vēl divi vasaras mēneši. Ja vēlaties uzsākt savu biznesu negaidiet, bet dariet to.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s