ZPD – visu vai neko?

Zinātniski Pētnieciskais Darbs jeb tautā vienkārši ZPD ir kļuvis par neatņemamu 11.klašu skolēnu pārbaudījumu. Katru gadu 11tais pārdzīvo pilnīgi dažādu emociju gammu, sākot no slinkuma sākt, dusmām par neveiksmēm un vadītāju šķietami nepamatotajiem jautājumiem, bet, protams, arī par ZPD perioda beigām, iegūtajām atzīmēm (tiesa ne vienmēr) un godalgotajām vietām Rīgas un Latvijas ZPD konferencēs.

Laikam ejot, jāatzīst, ka tendences mūsu skolā ir bijušas dažādas – gan sekciju izvēles ziņā, gan darba „ražīguma” ziņā, ko parasti izvērtē pēc iegūto vietu un atzinību kvantuma Rīgas un Latvijas konferencēs. Ir bijuši gadi, kuros esam bijuši pārstāvēti itin kuplā skaitā valsts līmenī, bet neieguvām tik daudz godalgotu vietu, kā, iespējams, vēlējāmies, gan gadi, kad nebijām tik plaši pārstāvēti, bet kvalitāte pārspēja kvantitāti. Protams, notika arī kvantitātes un kvalitātes apvienojums, kas izpaudās pirms diviem gadiem, kad mūsu skolas skolēni, kā atzīst gan paši skolēni, gan skolotāji, nostartēja pat virs savu itin solīdo iespēju robežām.

Runājot par šī gada vienpadsmitajiem, kas izgāja cauri daudziem smagiem brīžiem, ieskaitot laika trūkumu, negulētas naktis un stresu, jāsaka, ka tie ir nostartējuši atzīstami. Tradicionāli Rīgā bijām pārstāvēti ļoti kuplā skaitā gan humanitārajās, gan eksaktajās sekcijās.

Tas ir ZPD perioda gala rezultāts, bet kā gan tas viss sākās, turpinājās un galu galā beidzās mūsu vienpadsmitajiem šogad. Kas slēpjas aiz katram Rīgas 64.vidusskolas skolēnam pazīstamās abreviatūras – ZPD?

Dana Skrupska:

Kāda bija Tava ZPD tēma? Kāpēc tieši šāda izvēle?

Eiro ieviešana Latvijā un jauniešu viedoklis par to. Kad bija jāraksta ZPD es vēlējos rakstīt par kādu aktuālu tēmu, kuru arī būtu interesanti pētīt. Tieši tāpēc arī izvēlējos eiro ieviešanu Latvijā un vēlējos uzzināt arī jauniešu viedokli par to. Kā arī izvēlējos rakstīt darbu ekonomikas sekcijā, jo domāju vēlāk arī mācīties kaut ko saistītu ar ekonomiku. 

 

Kas vadīja Tavu ZPD? Vai izdevās veiksmīgi sastrādāties? Varbūt kādi īpaši komentāri?

 Mana ZPD vadītāja bija ekonomikas skolotāja Nora Henrihsone. Manuprāt, mums sanāca sastrādāties, zinot to, ka es tā pa īstam ar savu ZPD sāku strādāt tikai decembrī/janvārī. Skolotāja tiešām uzmundrināja un palīdzēja ar dažām idejām, kas uzlaboja darbu.

Ko Tev nozīmē ZPD?

Darbu, kurš ir interesants, ja tu pats vēlies uzzināt kaut ko par tēmu, kuru tu raksti. Bet no otras puses tas tiešām aizņem ļoti daudz laika.

Vai negulētās naktis attaisnojās? Ir apmierinātības sajūta?

Es teiktu, ka daļēji. Rakstot darbu bija ļoti daudz negulētu nakšu. Pašai ir prieks par paveikto, bet tā pa lielam nē. Es tiku izvirzīta uz pilsētas konference, bet tur neko neieguvu un vēl joprojām nav zināms beigās iegūto punktu skaits. Un patiesībā ir liels prieks, ka tas viss ir cauri.

Varbūt kāds ieteikums nākamajām R64VSK ZPD rakstītāju paaudzēm?

Tiešām sākt to visu darīt laicīgi un neatstāt uz pēdējo brīdi. Kā arī izvēlēties sakarīgu tematu, par kuru pašām būtu interesanti rakstīt.

 

Laura Cimiņa:

Kāda bija Tava ZPD tēma? Kāpēc tieši šāda izvēle?

Zeltainais stafilokoks (Staphylococcus aureus) un tā izplatība deguna ārējā ejā jauniešu grupā vecumā no 17 – 18 gadiem. Izvēle tika izdarīta, vadoties pēc gudrāku cilvēku padomiem.

Kas vadīja Tavu ZPD? Vai izdevās veiksmīgi sastrādāties? Varbūt kādi īpaši komentāri?

Solvita Pavlovska.

Ko Tev nozīmē ZPD?

Darbs, kas jāizdara noteiktā laikā, noteiktā kvalitātē.

Vai negulētās naktis attaisnojās? Ir apmierinātības sajūta?

Jā, attaisnojās, esmu apmierināta, jo tika sasniegti plānotie rezultāti un gūti panākumi gan Rīgas, gan Latvijas konferencē.

Varbūt kāds ieteikums nākamajām R64VSK ZPD rakstītāju paaudzēm?

Galvenais ir tēma un sekcija, pārējais pats atnāks.

 

Alise Ella Pretkalniņa:

Kāda bija Tava ZPD tēma? Kāpēc tieši šāda izvēle?

Spektrālās reflektometrijas metodes pielietošana trauku mazgājamo līdzekļu kvalitātes noteikšanai.
Darbu izstrādāju LU CFI ar savu kolēģīti Ediju pie mūsu skolas absolventa Edgara Nitiša, viņš tad arī piedāvāja tēmu.

Kas vadīja Tavu ZPD? Vai izdevās veiksmīgi sastrādāties? Varbūt kādi īpaši komentāri?

Es esmu 100% pārliecināta, ka Edgaram mēs bijām līdz kaklam. Viņš noteikti gribēja mūs „nogalināt”, bet kopumā viņš mums diezgan daudz palīdzēja. Tieši viņš mums parādīja, ka mēs nemākam lietot MS Excel, ka mēs nemākam uztaisīt plakātu, ka mēs nemākam nedz angļu, nedz latviešu valodu. Viņš mums atvēra acis.

Ko Tev nozīmē ZPD?

ZPD rakstīšana ir ļoti garš, nogurdinošs un čakarīgs pasākums, tāpēc, manuprāt, ja zini, ka tas tev prasīs tik daudz laika, tad labāk taisīt to darbu ar domu iegūt kādu vietu pilsētā vai pat valstī, nevis ar domu dabūt sekmīgu atzīmi skolā. Man ZPD visticamāk nozīmē budžeta vietu Fizmatos un iespējam ielūgumu uz olimpiāžu uzvatētāju nometni “Alfa”. Protams, tā ir arī neatņemama pieredze, kas pilnīgi noteikti noderēs rakstot bakalaura darbu.

Vai negulētās naktis attaisnojās? Ir apmierinātības sajūta?

Protams, pēc 2. vietas iegūšanas valstī fizikas sekcijā, ir grūti būt neapmierinātai, jo fizikā valsts līmenī darbi ir patiešām ļoti augstā līmenī. Es tiešām esmu priecīga par to, ka negulētās naktis attaisnojās.

Varbūt kāds ieteikums nākamajām R64VSK ZPD rakstītāju paaudzēm?

Tiem, kam šis “jaukais” pasākums (ZPD rakstīšana) vēl priekšā, iesaku darbu taisīt sekcijā, kura jums interesē. Tā ZPD rakstīšana tiešām palīdzēs saprast, vai tas tiešām ir tas, ko tu vēlēsies studēt, vai arī pameklēt kaut ko citu.

Lūk, skolēnu viedoklis par ZPD nozīmi un kvalitāti, bet ko domā skolotāji?

Ilze Ose:

Kā vērtējami šī gada vienpadsmito sasniegumi uz pagājušo gadu fona?

Šī gada sasniegumi vērtējami divējādi: absolūtajos skaitļos ir labi, esam 4.vietā valstī, tikai par 1 punktu atpaliekam no R1VĢ, analizējot procesu, rezultāti varēja būt labāki, ja visi strādātu savlaicīgi un ar atdevi. Ši gada rezultāti ir labāki nekā iepriekšējā m.g., bet varēja būt vēl labāki. Tomēr paldies visiem, kuri piedalījās panākumu kaldināšanā!

Ko vajadzētu darīt citādāk gan organizācijas, gan izpildījuma ziņā?

Ko darīt citādāk – grūti viennozīmīgi atbildēt, jo katru gadu ir nedaudz citādi jaunieši ar citu motivācijas un atbildības līmeni, tāpēc drastiski mainīt sistēmu, manuprāt, nedrīkst. Pašreiz ieviestās izmaiņas – 10.kl. skolēni veic darba plānošanu jau 10.kl. aprīļa, maija mēnešos par šī plāna izpildi darba vadītājs m.g. beigās ieliks vērtējumu, kam ir informatīvs raksturs. Turklāt informātikā tiks ielikts vērtējums par tehniski pareizi izveidotu titullapu, satura rādītāju, ievadu un informācijas avotu sarakstu. 11.kl. būs ieteikums sekcijām veidot iepriekšēju aizstāvēšanos janvāra sākumā (bet tas būs ieteikuma veidā, jo nav “jāsoda” visi, ir arī daļa skolēnu, kuri arī līdz šim ir godprātīgi attiekušies pret ZPD izstrādi). Savukārt nodošanas termiņš gan būs par vienu nedēļu ātrāk nekā līdz šim, lai līdz projektu nedēļai recenzentiem ir laiks mierīgi iepazīties ar darbiem un jauniešiem laiks normāli sagatavoties aizstāvēšanai.

Pēc, tā sauktā, „ekonomistu” novirziena izveides daudzi jaunieši apsver domu tikai par biznesa plāna rakstīšanu, vēloties izvairīties no ZPD. Jūsu komentārs?

Par “ekonomistiem” – šeit nav korekts apgalvojums – ar biznesa plānu nevar aizstāt zpd. ZPD varēs aizstāt ar SMU, kas reāli darbosies un piedalīsies izstādēs u.t.t. Lai to paveiktu vispirms 10.kl ir jāizveido biznesa plāns, ko akceptē ekonomikas skolotāja un tikai tad var domāt par SMU. Cik dzirdēts šinī m.g. ar biznesa plānu rakstīšanu iet visi grūti. Tāpēc šinī m.g. visi 10. klašu skolēni obligāti izvēlas zpd tēmu, lai nebūtu tā, ka beigās nav ne SMU, ne ZPD.

Par spīti visām grūtībām ir redzama noteikta un ilgstoša tendence – Rīgas 64.vidusskolas skolēni ir konkurētspējīgi Zinātniski Pētniecisko Darbu konferencē gan Rīgas, gan Latvijas mērogā!

 

R64VSK SP

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s